Najczęstsze problemy ze skórą w miejscach okołopieluszkowych. Jak sobie z nimi radzić?

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, dużo delikatniejsza, niż skóra dorosłego. Jednocześnie ta w miejscach okołopieluszkowych musi sprostać trudnym warunkom, czasem pojawiają się problemy. Podpowiadamy rodzicom, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z tymi najczęstszymi.

Pieluszka towarzyszy małym dzieciom niemal bez przerwy. Jest sporym wyzwaniem dla ich delikatnej skóry. Wciąż do niej przylega, ociera się o nią, może spowodować otarcia i doprowadzić do uszkodzenia jej naturalnej warstwy ochronnej. Poza tym skóra okolic pieluszkowych ma częsty kontakt z moczem i substancjami drażniącymi zawartymi w kale. No i ma jednocześnie utrudniony dostęp powietrza, co także nie działa na jej korzyść. Jednym słowem — pieluszka to bardzo niekorzystne środowisko dla skóry dziecka, więc czasem pojawiają się w tych newralgicznych miejscach rozmaite problemy. Rodzice, którzy starają się jak najlepiej zadbać o swoje maleństwo, czasem wyrzucają sobie, że tego nie dopilnowali, jednak warto pamiętać, że takie rzeczy często się zdarzają i zdecydowanie lepiej skoncentrować się na tym, jak szybko zażegnać problem i w przyszłości nie doprowadzić do tego, żeby się powtórzył.

Pieluszka towarzyszy małym dzieciom niemal bez przerwyPieluszka towarzyszy małym dzieciom niemal bez przerwy Shutterstock

Najczęstsze problemy ze skórą w miejscach okołopieluszkowych

Jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych małych dzieci są odparzenia pieluszkowe. Skóra w tych miejscach robi się zaczerwieniona i szczypie, co wymaga szybkiej interwencji rodziców i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Inną, nieco poważniejszą dolegliwością jest pieluszkowe zapalenie skóry. Występuje najczęściej u dzieci między siódmym a dwunastym miesiącem życia. Na skórze pojawiają się wówczas plamy rumieniowe, pęcherzyki, grudki i nadżerki. O ile w przypadku odparzeń wizyta u pediatry nie jest konieczna, o tyle z pieluszkowym zapaleniem skóry już lepiej się wybrać do lekarza. Podpowie jak dbać o zmienioną skórę, być może zaleci leki, przypomni też, żeby nie zaniedbywać higieny maluszka i często zmieniać mu pieluszki. To ostatnie mogą z kolei powodować u dzieci reakcje alergiczne. Uczulenie na konkretną markę pieluszek może się pojawić nawet jakiś czas od ich pierwszego użycia. Za reakcję alergiczną, która najczęściej objawia się w postaci swędzącej, wysypki najczęściej są odpowiedzialne zawarte w pieluszkach lateks, substancje zapachowe lub chlor (bywa używany do bielenia materiałów, z których produkowane są pieluszki). W takiej sytuacji najlepiej zmienić markę pieluszek i obserwować, czy zmieniona skóra jak będzie zachowywała się skóra.

Jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych małych dzieci są odparzenia pieluszkowe.Jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych małych dzieci są odparzenia pieluszkowe. Shutterstock

Jak sobie radzić z problemami skóry w miejscach okołopieluszkowych?

Zmieniona skóra w miejscach okołopieluszkowych wymaga szczególnej troski i właściwej pielęgnacji. Rodzice powinni działać ostrożnie, żeby przypadkowo nie pogorszyć sytuacji. Najważniejsza jest dokładna higiena. W czasie zmiany pieluszki podrażnioną skórę najlepiej oczyścić ciepłą wodą z delikatnym mydłem przeznaczonym dla dzieci (substancje zawarte w nawilżanych pieluszkach mogą zaostrzyć stan skóry). Maluszka, który ma problemy ze skórą lepiej nie kąpać w zbyt ciepłej wodzie, a kąpiele nie powinny trwać dłużej, niż to konieczne. Przed założeniem czystej pieluszki skóra powinna być sucha i zabezpieczona np. maścią przeciw odparzeniom lub innym środkiem, jeśli zaleci go pediatra. Warto także pamiętać o tym, żeby jak najczęściej zostawiać maluszka bez pieluszki — dostęp świeżego powietrza przyspiesza regenerację skóry.