Skóra małego dziecka jest kilka razy cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Jest też bardzo delikatna, więc wymaga szczególnej pielęgnacji. Czasami, nawet mimo ogromnej troski rodziców i prawidłowo wykonywanym zabiegom pielęgnacyjnym, u maluszków pojawiają się problemy skórne. Często są to odparzenia pieluszkowe, zdarzają się rozmaite podrażnienia, czasem reakcje alergiczne w formie wysypki etc.
Dla świeżo upieczonych, rodziców, którzy dopiero uczą się opieki nad swoim maleństwem i którym na każdym kroku towarzyszy jeszcze niepewność, takie problemy to nie lada zmartwienie. Jeśli zmiany na skórze maleństwa utrzymują się dłużej i mu doskwierają, warto skonsultować się z pediatrą. Lekarz zapewne z łatwością rozpozna problem i podpowie, jaka jest jego przyczyna. Podpowie, jak dbać o taką zmienioną skórę, być może zaleci środki łagodzące, poleci kosmetyki, w niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Jak kąpać dziecko Shutterstock
Drobne problemy skórne nie są przeciwskazaniem do regularnych kąpieli. Są wręcz wskazane, bo podrażniona skóra wymaga częstej higieny i właściwej pielęgnacji. W tej sytuacji należy jednak działać ze szczególną delikatnością, żeby przypadkowo nie pogorszyć sytuacji. Przede wszystkim, kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, a jedynie tyle, żeby umyć i spłukać maluszka. Optymalnie – 5 minut. Poza tym temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała 37-37,5 stopni Celsjusza). Wysoka temperatura wody może niepotrzebnie nasilić dolegliwości np. uczucie swędzenia skóry lub szczypanie. Do mycia najlepiej używać płynów lub kostek myjących przeznaczonych dla dzieci - są delikatniejsze niż te dla dorosłych, nie mają barwników, substancji zapachowych i konserwantów, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę i zaburzać jej barierę ochronną. Można także (przynajmniej na jakiś czas) zrezygnować z używanej dotychczas gąbki lub myjki.
Jak kąpać dziecko Shutterstock
Po kąpieli skórę maluszka wycieramy do sucha. Nie pocieramy ręcznikiem, a tkaninę delikatnie dociskamy do skóry. Dobrze, gdyby ręcznik nie był szorstki, a delikatny i uprany w hipoalergicznym płynie lub proszku. Po wytarciu dziecka, a przed założeniem pieluszki, zabezpieczamy skórę maścią chroniącą przed odparzeniami i przyspieszającą gojenie. Ubranka, które zakładamy dziecku także powinny być uszyte z delikatnych tkanin, najlepiej przewiewnych, które umożliwiają łatwy dopływ powietrza, bo to w procesie regeneracji skóry jest bardzo ważne. Należy też pamiętać, żeby nie ubierać maluszka zbyt ciepło, bo przegrzanie, podobnie jak w przypadku zbyt ciepłej wody w trakcie kąpieli, może zaostrzyć smędzenie, szczypanie etc. Lepiej, żeby dziecko się nie pociło.
Kąpiel w krochmalu to stary i sprawdzony domowy sposób na walkę z problemami skórnymi u dzieci. Poprawia stan skóry i przynosi ulgę w razie odparzeń, podrażnień spowodowanych np. reakcją alergiczną na pieluszki lub proszek do prania, pomaga pozbyć się potówek itp. Krochmal przygotowujemy w następujący sposób: w szklance zimnej wody rozpuszczamy dwie łyżki mąki ziemniaczanej. Wszystko wlewamy do litra gotującej się na małym ogniu wody. Dokładnie mieszamy i jeszcze chwilę trzymamy na ogniu. Powinniśmy otrzymać roztwór przypominający konsystencją rzadki kisiel. Otrzymany w ten sposób krochmal wlewamy do wanienki z wodą i mieszamy. W razie potrzeby dolewamy chłodnej wody, żeby kąpiel nie była zbyt ciepła. Po wszystkim nie spłukujemy dziecka, bo krochmal zostawia na jego skórze delikatną warstwę ochronną. W trakcie kąpieli dziecka w krochmalu rodzice powinni zachować szczególną ostrożność, bo skóra maleństwa robi się śliska i łatwo może się wyślizgnąć z rąk.