Dlaczego o skórę dziecka należy szczególnie dbać? Nieodpowiednia pielęgnacja to częsty błąd wielu rodziców

Rodzicielstwo niesie ze sobą wiele wyzwań i chociaż zdrowie i komfort dziecka są priorytetem każdego rodzica, na początku mogą nie wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o jego potrzeby. Jednym z popełnianych przez nich błędów jest niewłaściwa pielęgnacja skóry maluszka. Wyjaśniamy, dlaczego jest tak ważna i o czym należy pamiętać.

Do trzeciego roku życia skóra małych dzieci jest delikatna, bledsza i znacznie cieńsza, niż u osób dorosłych. W rezultacie jest także skłonna do odparzeń i podrażnień. W skórze małych dzieci znajduje się również mniej gruczołów potowych niż u osób dorosłych, przez co maluszki są bardziej odporne na przegrzanie. Kluczem do odpowiedniej dbałości o skórę dziecka jest regularna pielęgnacja oraz dobór właściwych kosmetyków i ubrań. Choć to zadanie może wydawać się prawdziwym wyzwaniem dla młodych rodziców, z czasem opieki nad maluszkiem pewne nawyki wejdą im w krew. W materiale wypisaliśmy, o czym należy pamiętać, by zapewnić dziecku właściwą pielęgnację.

Unikanie sztucznych i sztywnych tkanin

Rodzice często dostają wiele prezentów od rodziny w postaci uroczych ubrań dla dziecka. Zdarza się, że jeszcze przed narodzinami malca, sami także ruszają na zakupy, by zaopatrzyć się w urocze śpioszki, czy sweterki. Wygląd ubranek nie powinien być jednak jedyną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę. Wiele tkanin może podrażniać delikatną skórę dziecka, a zdarza się, że sieciówki produkują ubranka uszyte z syntetycznych lub szorstkich tworzyw. Takie materiały nie przepuszczają powietrza i mogą nieprzyjemne kleić się do ciała malca, jeśli ten się spoci. Z kolei niektóre, nawet naturalne sweterki mogą okazać się drapiące i nieprzyjemne w dotyku. Priorytetem rodziców powinien, więc być wybór gładkich, miłych w dotyku ubrań, najlepiej wykonanych z naturalnych tkanin.

Odpowiedni dobór kosmetyków

Z racji tego, że skóra małego dziecka jest szczególnie wrażliwa, wymaga stosowania innych produktów. Należy pamiętać, że kosmetyki przeznaczone dla dzieci i niemowląt, różnią się od tych używanych przez dorosłych. Wybierając dany produkt warto zwrócić uwagę na fakt, czy posiada substancje zapobiegające podrażnieniom i utracie wody, takie jak np. panthenol. Kojące działanie ma również alantoina, która niweluje pieczenie. W przypadku szamponów warto sięgać jedynie po produkty łagodne, które nie zawierają w swoim składzie sztucznych barwników, konserwantów oraz olejów mineralnych i parafinowych.

Poprawna zmiana pieluszki i pielęgnacja miejsc intymnych

Chociaż młodzi rodzice mają świadomość, że po każdej zmianie pieluszki skórę na brzuchu, udach i pośladkach malca należy oczyścić i nawilżyć, zdarza się, że popełniają pewne błędy. Pierwszym z nich jest nieodpowiednie założenie pieluszki, która nie powinna być zbyt luźno, by nie zsunąć się z bioderek dziecka, ani zbyt ciasno, by nie obcierać skóry maluszka i nie ograniczyć krążenia krwi. Podczas mycia intymnych części ciała dziecka, należy pamiętać, aby zrobić to dokładnie, od tyłu i przodu. Resztki kału i moczu działają podrażniająco i mogą prowadzić do infekcji. Pieluszkę należy zmienić po każdym zabrudzeniu, następnie należy umyć okolice okołopieluszkowe i starannie je osuszyć. Nieodzownym elementem pielęgnacji jest stosowanie gęstego kremu przeznaczonego dla dzieci i niemowląt. Najlepiej sprawdzi się taki, który nie posiada barwników i substancji zapachowych, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną, lub podrażnić dziecko. Produkt powinien być także lekki i pozwalać skórze oddychać. Należy zaaplikować go na skórę wokół brzuszka, ud, pośladków i miejsc intymnych, po czym dokładnie wetrzeć.

Regularna kąpiel

Jedną z kwestii, która może być szczególnie stresująca dla rodziców, jest kąpiel dziecka. Częstym błędem, jest zapominanie o zakupie niezbędnych akcesoriów. Dobrze zaopatrzyć się w delikatną myjkę, wanienkę dla niemowląt, albo specjalny fotelik do kąpania. Rodzice powinni nadzorować czas kąpieli. Nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut, gdyż w małej wannie woda szybko się wychłodzi. Zaleca się, aby jej temperatura wynosiła maksymalnie 36 stopni. Z racji, że skóra dziecka jest wyjątkowo delikatna i łatwo się przesusza, lepiej nie kąpać noworodków i niemowląt codziennie. Najlepiej robić do trzy razy w tygodniu.