Skóra dzieci zwykle rozwija się do 3. roku życia i do tego momentu może być wyjątkowa wrażliwa, skłonna do zmian i podrażnień. Jakie zmiany występują najczęściej? To np. potówki. Są one zazwyczaj efektem przegrzania i nie stanowią powodu do niepokoju. Przy odpowiedniej pielęgnacji malucha, regularnych kąpielach i nieprzegrzewaniu znikają samoistnie.
Odparzenia pieluszkowe to także częsty problem u niemowląt. Do ich przyczyn należą: zbyt rzadkie zmiany pieluszki, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry, rzadkie mycie okolic intymnych maluszka, upały, skłonność do alergii, a także biegunka. Odparzenia pieluszkowe rozpoznaje się, gdy skóra w okolicy odbytu, pachwin lub okolic intymnych dziecka staje się mocno podrażniona i zaczerwieniona. Zmianom tym może towarzyszyć obrzęk oraz pojawienie się na skórze drobnych krostek lub grudek. Niestety, odparzenie pieluszkowe mogą sprawiać maluszkom duży dyskomfort, pieczenie oraz ból, dlatego doskwiera im wówczas niepokój i rozdrażnienie. Jednym z domowych sposobów na odparzenia pieluszkowe znanym od lat jest kojąca i kąpiel w krochmalu. W aptekach dostępne są także preparaty i kosmetyki, które złagodzą dolegliwości.
Nie wolno bagatelizować pierwszych objawów świadczących o odparzeniach pieluszkowych. Bowiem stan zapalny może się rozwinąć w pieluszkowe zapalenie skóry. Charakteryzuje go obrzęk odparzonego obszaru ciała, niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, łuszczenie się skóry, a także podwyższona temperatura ciała.
Na skórze małych dzieci może także pojawić się pokrzywka. Do jej powstania przyczynia się zwykle reakcja alergiczna na leki lub określone pokarmy. Powodem mogą być także infekcje o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybicze zakażenia skóry. Jeśli alergia skórna wynika ona z przyjmowania pewnych pokarmów, niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych. Tego typu zmiany na skórze należy jednak skonsultować z lekarzem, który doradzi, a w razie potrzeby wprowadzi odpowiednie leczenie farmakologiczne.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to także częsta przypadłość u małych dzieci. Jest ono schorzeniem o podłożu alergicznym, które powstaje w wyniku nieprawidłowej reakcji systemu immunologicznego maluszka na różne alergeny. Cechą charakterystyczną choroby są świąd oraz widoczne zmiany na skórze takie jak wysypka, suchość skóry, łuszczenie czy zaczerwienienie. Dolegliwości te sprawiają, że dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe. Aby mu ulżyć, można zastosować preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej i farmakoterapia zlecona przez lekarza.
Większości z powyższych problemów można uniknąć, stosując odpowiednią higienę (m.in. dokładne oczyszczanie pupy dziecka przed zmianą pieluszki) i pielęgnację. Kluczowe jest używanie w tym celu odpowiednich kosmetyków i produktów. Powinny one być przeznaczone dla niemowląt i pozbawione syntetycznych substancji barwiących i sztucznych zapachów.