Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry dziecka? Przypominamy najważniejsze kroki

Na początku może być trudno. Zabiegi pielęgnacyjne przy kruchym, delikatnym dziecku wydają się poważnym wyzwaniem. Z każdym dniem nabieracie jednak wprawy i odkrywacie, że to także okazja do okazywania sobie bliskości i czułości. Krok po kroku zadbaj odpowiednio o skórę maleństwa. Na pewno dasz radę. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Skóra niemowlaka różni się od tej dorosłej i charakteryzuje większą wrażliwością. Przykładowo: jej warstwa lipidowa jest cieńsza, co sprzyja szybszemu przesuszaniu i uciekaniu wody. Niższy poziom melaniny, czyli pigmentu, sprawia, że łatwiej o poparzenia słoneczne.(1) Prawidłowe oczyszczanie skóry i stosowanie właściwych środków do pielęgnacji skóry to podstawa zdrowia. Jest ona przecież płaszczem ochronnym człowieka. Tego najmniejszego także.(2)

1.    Buzia i rączki

Ślina, resztka mleka, wydzielina z nosa, czynniki atmosferyczne – nietrudno o zabrudzenie skóry na buzi i jej podrażnienie. Równie często brudzą się rączki i mają kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ważne jest, by zwracać szczególną uwagę na czystość tych okolic w celu ograniczenia doustnego przenoszenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

Woda bywa niewystarczająca do usunięcia wszelkich zabrudzeń, a poza tym może wysuszać skórę niemowlęcia. Ważne, by środki myjące były łagodne, dopasowane do potrzeb dojrzewającej skóry dziecka. Powinny umożliwiać utrzymanie prawidłowego pH powierzchni skóry.(3)

2.    Dodatkowa ochrona przed słońcem czy mrozem

Pamiętaj, że to właśnie skóra twarzy i rączki mają najczęściej kontakt z niekoniecznie przyjaznymi czynnikami atmosferycznymi. Zadbaj o ich odpowiednią ochronę w postaci specjalnego kosmetyku, gdy:

  • wybieracie się na spacer w słoneczny dzień - na odsłoniętą skórę buzi i uszu nakładaj preparat z filtrem przeciwsłonecznym (SPF): numer 15-25 w przypadku ciemnej karnacji dziecka, a numer 50 lub 50+ w przypadku jasnej karnacji,
  • idziecie na spacer zimą – zimno też działa drażniąco, więc przyda się specjalny krem na mróz/zimę.(4)

Ekstremalne warunki nie są korzystne nie tylko dla skóry, ale generalnie dla wrażliwego organizmu maleństwa. Podczas skrajnych upałów lepiej zostać w domu. Podobnie podczas mrozów. Za temperaturę graniczną zazwyczaj uznaje się -10 st. C., ale nie można jej sztywno ustalić, bo istotna jest temperatura odczuwalna, indywidualna wrażliwość na zimno itd. (5)

Dobierz odpowiedni krem do warunków pogodowych i potrzeb twojego maleństwa

3.    Rozsądne kąpiele

Oczywiście nie wystarczy mycie buzi i rączek, by zadbać odpowiednio o higienę malucha. Bez kąpieli ani rusz, ale mamy dla ciebie dobrą wiadomość: czasy, gdy zmuszano rodziców do codziennych zabiegów odeszły do lamusa. Nic się nie stanie, jeśli dziecka nie wykąpiesz, gdy jest zmęczone i zwyczajnie nie macie na to ochoty. Pamiętaj, że dobrze przygotowana kąpiel może być przede wszystkim przyjemnością.

Kiedy można kąpiel odpuścić?

Gdy przy każdej zmianie pieluszki dokładnie przemywasz skórę narażoną na zabrudzenie i podrażnienie, dziecko nie jest spocone, przegrzane (wówczas kąpiel daje czystość i ulgę) malec jeszcze się samodzielnie nie przemieszcza i nie uczy jeść – wówczas dzieci bardzo się brudzą, oblewają i kąpiel ze względów praktycznych się przydaje.

Pamiętaj, aby skórę niemowlęcia myć delikatnymi kostkami myjącymi lub płynami do kąpieli przeznaczonymi specjalnie dla niemowląt – mydła i płyny dla dorosłych mogą podrażniać skórę (substancje zapachowe, konserwanty) i zaburzać czynność ochronną bariery naskórka.(6)

fot. shutterstock

4.    Zdrowie pod pieluszką

A skoro już jesteśmy w okolicy pieluszkowej. Delikatna skóra dziecka narażona na regularny kontakt z moczem i kałem musi być specjalnie zaopiekowana. Samo mycie nie wystarczy – konieczne jest też zastosowanie preparatów ochronnych, które zapobiegną odparzeniom i podrażnieniom wrażliwej skóry.

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry dziecka w okolicy pieluszkowej powinny być delikatne, dostosowane do potrzeb wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry. Optymalny preparat wspomaga naturalne procesy regeneracyjne oraz chroni skórę przed odparzeniami pieluszkowymi.(7)

Specjalna formuła Bepanthen Baby chroni skórę niemowląt przed podrażnieniami i odparzeniami pieluszkowymi  od pierwszych dni życia. Dzięki lekkiej konsystencji, Bepanthen Baby pielęgnuje skórę, pozwalając jej jednocześnie oddychać. Jest przyjazny także dla rodziców, bo łatwo go nałożyć i usunąć, więc zabiegi pielęgnacyjne są prostsze i przyjemniejsze. Krem zawiera prowitaminę B5, która przyspiesza proces naturalnej regeneracji skóry i wzmacnia jej barierę ochronną. Pomaga utrzymać skórę miękką, gładką i nawilżoną. Preparat nie zawiera konserwantów, barwników i substancji zapachowych.

5.    Jeszcze główka

Czesanie, głaskanie, dotykanie delikatnych włosków… Sama przyjemność. Od kiedy dostępne są preparaty, które nie drażnią oczu podczas mycia, pielęgnacja główki nie jawi się już jako szczególne wyzwanie. A co, jeśli zrobi się ciemieniucha? Faktycznie, grube żółte łuski powstałe na skórze maluszka w efekcie nadmiernego działania gruczołów łojowych, to nic przyjemnego, ale na wszystko znajdzie się rada.

Jeżeli łuski na głowie dziecka występują w niewielkiej ilości, nie wymagają specjalnego postępowania (8). Wystarczy codziennie umyć główkę dziecka odpowiednim szamponem, a następnie dokładnie wyszczotkować szczotką z miękkiego włosia. Jeżeli jednak ciemieniucha jest bardziej rozległa, na godzinę przed kąpielą (a nawet wcześniej) wskazane jest natłuszczenie skóry na głowie oliwką dla dzieci lub zwykłą oliwą. Dzięki temu łuski staną się miękkie i łatwiej będzie je usunąć. Następnie wystarczy umyć dziecku dokładnie główkę, stosując łagodny szampon. Na rynku są dostępne specjalne szampony przeznaczone na ciemieniuchę.

Ważne, by szampon, podobnie jak inne kosmetyki, był dobrany do wieku i potrzeb twojego dziecka. Czasem znalezienie tego idealnego udaje się metodą prób i błędów, ale zapewne warto poradzić się bardziej doświadczonych rodziców, pielęgniarki środowiskowej czy pediatry, przy wyborze preparatów do testów.

materiał promocyjny

Źródła:

1.    Dr n. med. Małgorzata Mazur, "Skóra noworodka i niemowlęcia – budowa, funkcje, zasady prawidłowej pielęgnacji również w okresie zimowym", "Wiadomości dermatologiczne", nr 9 (24.03.2021)

2.    "Skóra", Zintegrowana Platforma Edukacyjna (materiały Ministerstwa Edukacji i Nauki), data dostępu: 11.11.2022

3.    Dr n. med. Małgorzata Mazur, "Skóra noworodka i niemowlęcia – budowa, funkcje, zasady prawidłowej pielęgnacji również w okresie zimowym", "Wiadomości dermatologiczne", nr 9 (24.03.2021)

4.    Prof. dr hab. med. Magdalena Czarnecka-Operacz, dr med. Dorota Jenerowicz,

Ośrodek Diagnostyki Chorób Alergicznych, Katedra i Klinika Dermatologii, UM w Poznaniu, "Jakie preparaty stosować do pielęgnacji skóry niemowlęcia i małego dziecka?", "Medycyna praktyczna", 28.01.13, data dostępu: 11.11.2022

5.    Prof. dr hab. Jacek Grygalewicz Klinika Pediatrii, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Warszawa, "Spacery z małym dzieckiem", "Medycyna praktyczna", data dostępu: 11.11.2022

6.    Prof. dr hab. med. Magdalena Czarnecka-Operacz, dr med. Dorota Jenerowicz,

Ośrodek Diagnostyki Chorób Alergicznych, Katedra i Klinika Dermatologii, UM w Poznaniu, "Pielęgnacja skóry i kąpiele małego dziecka", "Medycyna praktyczna dla pacjentów", 03.10.2012, data dostępu: 11.11.2022

7.    Prof. dr hab. med. Magdalena Czarnecka-Operacz, dr med. Dorota Jenerowicz, Ośrodek Diagnostyki Chorób Alergicznych, Katedra i Klinika Dermatologii, UM w Poznaniu, "W jaki sposób należy pielęgnować skórę okolicy pieluszkowej", "Medycyna praktyczna", 03.10.2012, data dostępu: 11.11.2022

8.  https://www.bepanthen.pl/abc-macierzynstwa/ciemieniucha-niemowlecia, data dostępu: 18.11.2022

CH-20221201-69